Tarihi Güneş Saati

Tarihi Güneş Saati HAKKINDA

Kastamonu İnebolu´da bulunan bu güneş saati, güneşli havada dakikası dakikasına zamanı bildirmeye devam ediyor.

Son büyük güneş saati ustası Ahmet Ziya Akbulut tarafından 1931 yılında yapılmış. Dünyanın en iyi güneş saatlerinden biri olarak kabul ediliyor. Zaman kadranı güneşin görülebileceği saatler olan 05:00 - 19:00 saatleri arasında; saat, yarım, çeyrek ve 5´er dakika aralığını gösteren hassasiyette, günümüz saat kadranıyla benzer yapıda.

Yukarıdaki fotoğraflar, yaz saati uygulamasından kaynaklanan +1 saat çıkarıldığında tam olarak 10:47´de çekildi (GMT+2). Güneş saatimiz ise 10:54´ü gösteriyor. Bu farkın ipin ayarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Zira ip bağlı olduğu çubuğun merkezinde değilde, biraz sola kayık duruyor. Bu durum birkaç dakikalık farkı açıklıyor.

3 Ekim 2018 günü alınan bir kararla sürekli GMT+3 saat dilimini kullanmaya başladığımızdan, saatiniz güneş saatinden bir saat ileride olacak. Bu nedenle güneş saatinin hatalı olduğunu düşünmeyin.

Saat halk arasında yeni cami olarak anılan tarihi İnebolu Tevfikiye Camisi´nin bahçesinde. Mutlaka görmenizi, incelemenizi tavsiye ederim. Özellikle ilk öğrenim çağındaki çocuklarınızı götürmeniz, saati ve sistemi onlara anlatarak göstermeniz, onların ufuklarını açacak, bilime olan ilgilerini artıracaktır. a.s. rehber37

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tevfikiye Camisi (Yeni Cami) Bahçesi İnebolu Kastamonu

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ