YAZILAR

İlkler ve İlkeler

Yazar: Mehmet SOYSAL Tarih:

Rehber37 projesini Adem SALCIOĞLU’ndan ilk duyduğumda çok çılgınca ama başarması imkansıza yakın bir girişim olarak düşünmüştüm, tüm büyüklerimiz ve hemşehrilerimiz gibi…!

Zaman geçtikçe bu prjenin hayalden gerçeğe hızlı bir şekilde dönüştüğünü gözlemledim. Daha da ilginci hayal ettiğimden çok daha kaliteli ve içerikli bir şekilde ilerliyordu.

Adem SALCIOĞLU isminin benim hafızamdaki karşılığı; yenilikçi, sanatla zekanın birleşimini memleketi için kullanan, fedakar ve hep pozitif düşünen bir portredir.

FM frekansının daha yeni keşfedilip kullanılmaya başlandığı yıllarda tamamen kendi çabası ile elektronik parçaları birleştirip üretmiş olduğu radyo yayın merkezini, yine doğup çocukluk yıllarını geçirdiği memleketi İnebolu için kullanmıştı.

Grafikerliğin sadece dükkan vitrinlerine yazı yazmak olarak algılandığı yıllarda, grafikerlik mesleğine giriş yapıp reklam ajansı kurarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversite mezunlarına ilham olacak işler çıkartmıştı.

Dernekçiliğin kahvehane mantığında olduğu yıllarda, İKADER (İnebolu ve Çevresi İktisadi Kültürel Kalkınma Derneği) kurucu yönetim kurulu üyesi olarak, tanıtım bülteni, afiş, faaliyet dosyaları vb gibi bilgilerin hazırlanmasında katkıları olmuş, dernekçiliğin sosyal sorumluluk yönü açısında farkındalık oluşması için gayret safetmişti.

Rehber37 projesi diğer iller açısından değil, öyle tahmin ediyorum ki büyük şehirler hariç dünyadaki diğer ülke şehirleri açısından rehber bir çalışma olacaktır.

Doğduğu topraklara bu denli vefa hisleri olan Adem SALCIOĞLU’nun Kastamonu aşkı değil, Kastamonu sevgisi onu hep karşılık beklemeksizin bu maceraya sürüklemiş olsa gerek. Aşk ve sevgi kelimesini bilerek kullandım, sevgi karşılık beklemez, daima fedakarlığa hazırlar insanı.

Meramını anlatırken, sıkılkanlığı hep dizginlediğinden karşı tarafta kapalı bir kutu veya vur kafasına al ekmeğini izlenimini veren Kastamonu insanını, yaşantısıyla da yansıtan Adem SALCIOĞLU’nun bu projeye başlaması isabet oldu.

Tebrikler Adem SALCIOĞLU, eleştirmekte zorlandığım bu projende bizleri ne tür sürprizler bekliyor.

Mehmet SOYSAL

5