YAZILAR

İkinci Adım

Yazar: Adem SALCIOĞLU Tarih:

Kastamonu’yu anlatmak mı? İşte en az onu anlamak kadar zor bir eylem. Çünkü hiçbir şehir öyle kolay ele vermeyecektir kendini size. Ne kadar istediğinizi, sevginizi, samimiyetinizi, en çok da ona ait olduğunuzu belli etmeniz gerekiyor. Bazen istemek de yetmez, sabretmeniz gerekir. Bazen günlerce takılıp kalabilirsiniz aynı yerde. Fakat bütün o uğraşlarınız, takıntılarınız, isyanlarınız, sonunda Kastamonu’ya dair tek bir şeyi öğretir size: “Onun doğallığının dışına, ne yaparsanız yapın çıkamazsınız. Bu bir döngüdür; sizin de o döngüye ayak uydurmaktan başka çareniz yoktur.” Üzerinde hayalimi büyüttüğüm topraklar; son üç yılda, bana, bu döngüyü öğretti işte.

Bir ayağınızla ilk adımı attıktan sonra, geride bıraktığınız ayağınızı onun yanına çekme girişimidir varma noktanız. Attığınız ilk adımda ya ayağınızı geri çekersiniz ya da geride kalan ayağınızı onun yanına alırsınız. Aslında herşey geride kalan ayağınızın azmine ve cesaretine bağlıdır. Benim hayallerimin hikayesi de bu şekilde diyebilirim. Rota37 ilk bölümüyle 11 Temmuz Salı günü Mavi Karadeniz Tv’de ekranlara geliyor. Rehber37 ise tüm alt yapı eksiklikleri giderilmiş olup aktif hale gelmiş durumda. Üç yıl içerisinde gelişerek, Kastamonu’ya dair her şeyi bulabileceğiniz online bir platform olmasını ve Kastamonu’ya ait en yetkin wap site konumuna erişmesini planlıyorum. İşte bütün bunları başarıyor olmak, ilk adımdan sonra, o ikinci adımı attığımı hissettiriyor bana ve üzerine gitmediğim, ısrarcı olmadığım hayalin aslında benim olmadığını bir kere daha hatırlatıyor.

Artık, hafızamızı tazelemenin vakti geldi ve geçiyor. Toplumsal bilinçaltımızda hala dört nala at koşturan bir Oğuz Türkü’nün ve yitmek bilmeyen bir kültür tohumunun izleri duruyor. Şimdi bize düşen, atalarımızın bıraktığı kadim izlerin peşinde; bize yaylak olan, kışlak olan, yurt olan şehrimize sahip çıkmak, onu sarmak, yaşatmak.

Bu satırları yazarken, içim, taze odun ateşinde ısındığım o günlerden kalma bir tınıyla yankılandı. Ben, bir şehir nasıl yaşatılır biliyorum artık. Bütün sır, hafızamıza yansıdıkça, içten içe özlemini çektiğimiz anılarda saklı. Fakat daha fazlası yazılmıyor işte.

5